contact@streetnews.ro

HALEP A ÎNVINS-O PENTRU PRIMA DATĂ ÎN CARIERĂ PE ȘARAPOVA; ROMÂNCA S-A CALIFICAT ÎN SFERTURI LA BEIJING!

Simona Halep, cap de serie numărul 2 și locul 2 mondial, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA Premier Mandatory de la Beijing (China), după ce a învins-o pe Maria Șarapova, numărul 104 mondial, scor 6-2, 6-2.

A fost prima victorie a Simonei Halep (26 de ani) în fața rusoaicei. Maria Șarapova (30 de ani) câștigase primele șapte meciuri directe.

Partida a durat o oră și 14 minute. De-a lungul întâlnirii, Halep a servit doi ași, nu a comis duble greșeli și a avut procentaje de reușită la serviciu de 77 la sută cu prima minge și 64 la sută cu cea de-a doua. Românca a avut nouă posibilități de break, dintre care a concretizat cinci și și-a cedat serviciul o singură dată.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi câștigătoarea meciului Daria Kasatkina (Rusia, 34 WTA) – Agnieszka Radwanska (Polonia, 11 WTA).

Calificarea în sferturile de finală ale probei de simplu este premiată la Beijing cu 149.138 de dolari și 215 puncte WTA.

Turneul de tenis de la Beijing se desfășoară pe hard și este dotat cu premii totale de 6.381.679 de dolari.